Підбір і монтаж вентиляції для гроубокса.

Монтаж вентиляції в гроубокса: вибір схеми і розрахунок вентилятора.

Вирощування рослин в домашніх умовах - доступний і зручний спосіб отримання свіжих екологічних овочів, ягід, зелені, цитрусових протягом цілого року. Вирощування на балконі або підвіконні в більшості випадків не дасть бажаного результату і призведе тільки до зайвої витрати грошей і часу, особливо якщо займатися процесом в великих масштабах. Тому сьогодні для цих цілей використовуються гроубокса.

Гроубокса являє собою камеру або окреме приміщення, в якому створюється штучний мікроклімат. Умови всередині камери спеціально розраховані на інтенсивне зростання здорових рослин. Для цього гроубокса оснащується системою освітлення, вентиляції, зволоження і розподілу вуглекислого газу. Створення та підтримка комфортної температури, вологості, складу і рухливості повітря багато в чому залежить саме від вентиляції, якої часто приділяють мало уваги.

Навіщо потрібна вентиляція в гроубокса

У гроубокса необхідно організувати як витяжку, так і приплив повітря. Витяжна вентиляція обов'язково виконується в механічному варіанті. Приплив свіжого повітря може бути природним в невеликих коробках, але в об'ємних і промислових гроубокса обов'язково робиться примусовим.

Оскільки рослини в камері позбавлені впливу природного сонячного ультрафіолету, то вони піддаються впливу світильників різного типу. З огляду на обмежені умови в камерах і високу потужність ламп, повітря швидко нагрівається. Залежно від виду вирощуваних рослин температура повітря в кліматкамерах повинна підтримуватися в діапазоні 22-26 ° С в денний час. Вночі вона повинна бути нижче на 2-3 градуси. У будь-якому випадку температура не повинна підвищуватися вище позначки 29 ° С. Постійне дію потужних ламп може призвести до зростання температури до 30-35 ° С. Тому витяжний вентилятор повинен вчасно відводити нагріте повітря з надлишками тепла.

Рівень вологості в гроубокса прямо впливає на переміщення води всередині тканин рослин. При підвищеному показнику рослини не можуть ефективно охолоджувати себе. Прийнятним рівнем вологості в боксі вважається 60-70%, а під час пророщування розсади - 80%. У процесі цвітіння даний показник необхідно опускати до 35-55%.

Надлишкова волога також видаляється вентилятором. Обмін повітря в гроубокса не дозволяє розвиватися грибку, цвілі і іншим шкідливим мікроорганізмам. Неприємні застійні запахи вчасно видаляються. Рослини не піддаються згубним процесам гниття.

Свіжий припливне повітря сприяє надходженню і рівномірному розподілу вуглекислого газу, протіканню процесів фотосинтезу і здорового зростання. Крім того, при наявності якісної механічної вентиляції в гроубокса неприємні запахи не будуть поширюватися всередину приміщення.

Схеми організації вентиляції в гроубокса

У практиці рослинництва застосовуються 3 основні схеми організації вентиляції в гроубокса:

Витяжна загальнообмінна вентиляція. Цей варіант передбачає наявність одного витяжного вентилятора. Зазвичай він розміщується на верхньому перекритті камери. Тепле повітря, який рухається вгору, витягується вентилятором через фільтр-бокс. При цьому в шафі створюється розрідження, і холодне повітря з приміщення надходить всередину через припливні решітки. Витяжна на підставі 2-х вентиляторів. У великих гроубокса, в яких використовуються потужні світильники (ДНаТ, ДНаЗ), недостатньо одного витяжного загально обмінна вентилятора. В такому випадку додатковий вентилятор встановлюється на стінці камери, а повітроводи підводяться до зони розташування світильника. Другий витяжний вентилятор відповідає виключно за видалення надлишків тепла від приладів освітлення. Припливно-витяжна система. У гроубокса промислового типу обов'язково монтується не тільки примусова витяжка, але і приплив. Припливне вуличне повітря очищається у фільтрах, підігрівається або охолоджується залежно від пори року, і подається в нижню зону обсягу камери.

Підбір вентиляційного обладнання

Для вентиляції гроубокса застосовують переважно канальні вентилятори круглого перетину. Радіальні вентилятори встановлюють тільки в промислових камерах з повітрообміном більш 500-1000 м3/год і розгалуженою мережею повітроводів.

Для очищення припливного повітря встановлюють механічні фільтри G4, витяжного - механічні або вугільні (якщо повітря повертається в приміщення). Як повітропроводів використовують пластикові, нержавіючі або оцинковані канали. При скрутних умовах прокладання повітряної траси рекомендується монтувати канали прямокутного перерізу. Видалення повітря здійснюється через пластикові анемостати, які встановлюються на витяжному повітроводі.

Потужність вентилятора визначається на підставі обсягу гроубокса і кратності повітрообміну. Для побутових камер повна зміна обсягу повітря зазвичай відбувається кожні 2-3 хвилин або до 30 разів на годину. Тому продуктивність вентилятора буде дорівнювати виробленню обсягу на кратність.

Для гроубокса розмірами 1х1х2 м (2м3) продуктивність складе 2х30 = 60 м3 / год. Якщо в боксі встановлено потужні прилади освітлення, то кратність може бути збільшена до 60. У домашніх гроубокса зазвичай застосовуються пластикові побутові вентилятори діаметром 100 мм.

Національна інжинірингова компанія «Євроклімат-сервіс» має багатий досвід оснащення теплиць і сільськогосподарських підприємств приточно-витяжною вентиляцією. Ми є офіційним дистриб'ютором провідних світових виробників вентиляційних установок, тому пропонуємо клієнтам в Україні оригінальну якість обладнання, ексклюзивні ціни і можливість поетапної оплати. Телефонуйте на безкоштовний контактний телефон або залишайте заявки у формі зворотного зв'язку на сайті - ми допоможемо вам швидко і недорого оснастити рослинницьку ферму або гроубокса камери ефективної економічної системою вентиляції.

 
Автор: Дмитро Ратієв
Дата публікації: 26.02.2021
Інші статті по темі
Вентиляция в доме из бруса

Вирішили побудувати або купити будинок з бруса? Розповімо вам зрозумілими словами про вентиляцію в ньому. Природна і примусова вентиляція будинків, на чому зупинитися? Подробиці в нашій статті.

Читати далi
ПВУ

Припливно-витяжна установка, з чого складається і для чого використовується в Україні? Де купити ПВУ і скільки коштує установка? Хто виконує підбір і розрахунок обладнання?

Читати далi
Пластинчатый рекуператор

Призначення пластинчастих рекуператорів, види і характеристики для вентиляції приміщень. Переваги пластинчастих рекуператорів для економії ресурсів.

Читати далi
Автоматизация вентиляционных установок

Навіщо потрібна автоматизація вентиляційних установок та вентиляційного обладнання? Де купити і хто встановлює в Україні? Призначення і доцільність встановлення щитів автоматики.

Читати далi
Роторный рекуператор

Призначення роторних рекуператорів, види та характеристики для вентиляції приміщень. Переваги роторних рекуператорів для економії ресурсів.

Читати далi
Промышленные вентиляторы: купить с установкой

Як правило, промислові вентилятори використовуються не автономно, а в складі великих і розгалужених систем вентиляції, технічно складних і потужних.

Читати далi
Вентиляция газовой котельной

Вентиляція газової в котельні кімнаті. Проектування і пристрій.

Читати далi
Сервисное обслуживание и ремонт приточно-вытяжных установок

Ціна на обслуговування приточно-витяжних установок в Україні. Які роботи проводяться при обслуговуванні? Як часто ламається обладнання і хто його повинен лагодити?

Читати далi