Вентиляція в будинку з бруса.

Багато людей вважають, що в будівництві приватних будинків треба суворо дотримуватися СНиП. Так само поширена, втім, і точка зору, згідно з якою треба відштовхуватися від практики. Але в обох випадках люди все одно приходять до того, що без вентиляції в дерев'яному будинку все одно не обійтися. І ніяка природна здатність деревини до мікровентиляції справи виправити не може. Справа в тому, що саме з цією здатністю ведуть старанну боротьбу при облаштуванні парових і теплових бар'єрів. Тому продумана вентиляція - єдиний спосіб уникнути затхлості і вогкості всередині житла. У вентильованих приміщеннях страждають не тільки люди і тварини - меблі, конструкції будинків, оздоблювальні матеріали та різні речі також виявляються під ударом.

Розрахунок вентиляції в дерев'яному будинку не такий простий, як здається. До уваги беруть насамперед особливості експлуатації споруди. Важливо звернути увагу на місце розташування споруди з точки зору шуму. Часом ідеальне з технічної точки зору рішення виявляється надмірно дорого. Треба пам'ятати не тільки про монтажні, але і про експлуатаційні витрати. Ретельно аналізувати розрахунки в загальному вигляді не має сенсу. Без уявлення формул, графіків, таблиць і креслень все це точно буде мало інформативно. А професіонали можуть дати все одно кращу консультацію.

Приміщення Розрахункова температура повітря в холодний період року, °С Кратність повітрообміну або кількість повітря, що видаляється з приміщення
Приплив Витяжка
Жилая комната квартир или общежитий 18 (20) 3 м3/ч на 1м2; жилых помещений
То же, в районах с температурой наиболее холодной пятидневки (обеспеченностью 0,92) минус 31°С и ниже 20 (22) То же
Кухня квартиры и общежития, кубовая: с электроплитами

 

с газовыми плитами

18 не менее 60 м3

 

не менее 60 м3/ч при 2-комфорочных плитах, не менее 75 м3/ч при 3-комфорочных плитах,

не менее 90 м3/ч при 4-комфорочных плитах

Сушильный шкаф для одежды и обуви в квартирах 30 м3
Ванная 25 25
Уборная индивидуальная 18 25
Совмещенное помещение уборной и ванной 25 50
То же, с индивидуальным нагревом 18 50
Умывальная общая 18 0,5
Душевая общая 25 5
Уборная общая 16 50 м/ч на 1 унитаз и 25 м/ч на 1 писсуар
Гардеробная комната для чистки и глажения одежды, умывальная в общежитии 18 1,5
Вестибюль, общий коридор, лестичная клетка в квартирном доме 18
Вестибюль, общий коридор, лестичная клетка в общежитии 16
Помещение для культурно-массовых мероприятий, отдыха, учебных и спортивных занятий, помещения для администрации и персонала 18 1
Постирочная 15 По расчету, но не менее 4 7
Гладильная, сушильная в общежитиях 15 По расчету, но не менее 2 3
Кладовые для хранения личных вещей, спортивного инвентаря, хозяйственные и бельевые в общежитии 12 0,5
Палата изолятора в общежитии 20 1
Машинное помещение лифтов 5 по расчету, но не менее 0,5
Мусоросборная камера 5 1 (через ствол мусоропровода)

Більш правильно зупинити увагу на розборі практичних вимог. Вони до того ж дозволять з'ясувати, чому фахівці віддають перевагу тому чи іншому рішенню. Точно відрегулювати надходження свіжого повітря під потреби можливо за допомогою клапанів, які регулюються автоматично. Кути повороту заслінок регулює спеціальний прилад - гигростат. Обов'язково треба передбачити вентиляцію в підвалі. Канал припливу розташовують з розрахунком, щоб вихід був у кутку на висоті приблизно 100 міліметрів вище статі. Витяжку розташовують точно навпроти і наближають до стелі. Подібне розміщення не випадково - воно гарантує оптимальний захист від освіти не продуваються зон.

Зрозуміло, розрахунок вентиляції йде одночасно з проектуванням всього будинку, щоб уникнути неузгодженостей. Обов'язково треба стежити за напрямком переміщення повітря. Він повинен пересуватися від житлових повсякденних кімнат до робітників і допоміжних приміщень; зворотний рух покладається припиняти. При використанні 2 і більше припливних клапанів вентилятор треба ставити в витяжці. Можна ставити його в тому приміщенні, де найбільш затребуваний повітрообмін із зовнішнім середовищем. Зовсім не обов'язково використовувати датчики і контролери. Найбільш простий варіант - підключення вентилятора в витяжку ванної кімнати (або поєднаного санвузла), з підключенням його до кола освітлення. Практично скрізь припливна система вентиляції буде більш краща, ніж природний варіант її. Вона обладнується фільтрами, увлажнителями і іншими компонентами. Тільки здається, що це ускладнення; на ділі досягається досить непоганий результат, який за рахунок природного перетікання повітря не забезпечити. Але якщо на першому місці виявляється економічність, треба віддавати перевагу приточно-витяжних систем.

Неочевидне і відоме не всім обставина полягає в тому, що всередині великого дерев'яного будинку вентиляційні шахти бажано оформляти з цегли. Вони будуть найбільш надійні і ефективні. Однак при цьому доведеться ретельно розраховувати всю конструкцію і виникаючі навантаження.

Організовуючи вентиляцію на горищі, найголовніше - правильно підібрати точку для установки припливної системи або природного введення. Дистанція від припливу до вентилятора зовні повинна бути не менше 8 метрів. Норми по повітрообміну, встановлені в СНиП для кожного приміщення в приватних будинках, занижувати не можна. Краще навіть додати до них запас 15 - 20%, щоб дихалося легше і вільніше незалежно від метеорологічної обстановки. У вбудованих і прибудованих котельних передбачають трикратне перевищення повного повітрообміну.

Витяжки в кухнях рекомендується доповнювати спеціальними вентиляторами, які підвищують ефективність видалення сторонніх запахів. У підвалах висотою не більше 2 м можна обійтися звичайними продухами. Однак в більш високих будівлях обов'язково потрібні ускладнені комунікації і спеціальні канали. Продумуючи будь-яку концепцію вентиляції і розраховуючи її, треба звертати увагу ще й на точку роси.

Саме ігнорування її в багатьох випадках призводить до виникнення проблем. Кухні в зрубах вентилюють за рахунок класичних витяжок. Всупереч ряду тверджень, виводити їх в даху необов'язково - висновок в стіну більш продуктивний. Чим менше шорсткостей в магістралі, тим краще. Чим більше крильчатка вентилятора, тим продуктивніше робота.

 
Автор: Дмитро Ратієв
Дата публікації: 30.09.2021
Інші статті по темі
Монтаж воздуховодов

Типи повітроводів та їх особливості у монтажі. Вартість послуги монтаж повітроводів в Україні. Терміни виконання робіт та якість. Гарантія 3 роки.

Читати далi
Рекуператор

Рекуператор теплообмінник для припливно-витяжних установок. Відмінність та застосування різних видів рекуператорів на практиці.

Читати далi
ПВУ

Припливно-витяжна установка, з чого складається і для чого використовується в Україні? Де купити ПВУ і скільки коштує установка? Хто виконує підбір і розрахунок обладнання?

Читати далi
Пластинчатый рекуператор

Призначення пластинчастих рекуператорів, види і характеристики для вентиляції приміщень. Переваги пластинчастих рекуператорів для економії ресурсів.

Читати далi
Автоматизация вентиляционных установок

Навіщо потрібна автоматизація вентиляційних установок та вентиляційного обладнання? Де купити і хто встановлює в Україні? Призначення і доцільність встановлення щитів автоматики.

Читати далi
Роторный рекуператор

Призначення роторних рекуператорів, види та характеристики для вентиляції приміщень. Переваги роторних рекуператорів для економії ресурсів.

Читати далi
Промышленные вентиляторы: купить с установкой

Як правило, промислові вентилятори використовуються не автономно, а в складі великих і розгалужених систем вентиляції, технічно складних і потужних.

Читати далi
Вентиляция газовой котельной

Вентиляція газової в котельні кімнаті. Проектування і пристрій.

Читати далi
.....