Вентиляція в будинку з газоблоків. Для чого потрібна? Як розраховується? Які вимоги?

У малоповерховому будівництві газобетон стає все більш популярним. Цей будівельний матеріал відрізняється бюджетної ціною і помітними технічними перевагами в порівнянні, наприклад, з цеглою. Газобетонний будинок зводиться в короткі терміни, без залучення важкої будівельної техніки. Рівні стіни таких будинків характеризуються хорошою теплоізоляцією і не потребують додаткових витратах на обробку.

Проте у газобетону є і недоліки. Наприклад, висока гігроскопічність. Газобетонні стіни схильні до дії вологи, і, при недостатній вентиляції, здатні представляти небезпеку для здоров'я. Крім того, водяну пару, що накопичується всередині стін, помітно знижує міцність і несучу здатність конструкцій.

Вимоги до вентиляції в будинку.

Вимоги до повітрообміну в житлових приміщення, побудованих з газоблоків, відображені у відповідних розділах нормативів проектних і санітарних організацій (СНиП та ДБН). В основі вимог - показники обмін повітря за 1 годину. Для кожного приміщення існують різні норми, виражені в чисельному еквіваленті. Зокрема, існують єдині вимоги до систем вентиляції житлових будинків, яка повинна із заданою періодичністю забезпечувати своєчасну і надійну заміну відпрацьованого повітря.

Приміщення Розрахункова температура повітря в холодний період року, °С Кратність повітрообміну або кількість повітря, що видаляється з приміщення
Приплив Витяжка
Жилая комната квартир или общежитий 18 (20) 3 м3/ч на 1м2; жилых помещений
То же, в районах с температурой наиболее холодной пятидневки (обеспеченностью 0,92) минус 31°С и ниже 20 (22) То же
Кухня квартиры и общежития, кубовая: с электроплитами

 

с газовыми плитами

18 не менее 60 м3

 

не менее 60 м3/ч при 2-комфорочных плитах, не менее 75 м3/ч при 3-комфорочных плитах,

не менее 90 м3/ч при 4-комфорочных плитах

Сушильный шкаф для одежды и обуви в квартирах 30 м3
Ванная 25 25
Уборная индивидуальная 18 25
Совмещенное помещение уборной и ванной 25 50
То же, с индивидуальным нагревом 18 50
Умывальная общая 18 0,5
Душевая общая 25 5
Уборная общая 16 50 м/ч на 1 унитаз и 25 м/ч на 1 писсуар
Гардеробная комната для чистки и глажения одежды, умывальная в общежитии 18 1,5
Вестибюль, общий коридор, лестичная клетка в квартирном доме 18
Вестибюль, общий коридор, лестичная клетка в общежитии 16
Помещение для культурно-массовых мероприятий, отдыха, учебных и спортивных занятий, помещения для администрации и персонала 18 1
Постирочная 15 По расчету, но не менее 4 7
Гладильная, сушильная в общежитиях 15 По расчету, но не менее 2 3
Кладовые для хранения личных вещей, спортивного инвентаря, хозяйственные и бельевые в общежитии 12 0,5
Палата изолятора в общежитии 20 1
Машинное помещение лифтов 5 по расчету, но не менее 0,5
Мусоросборная камера 5 1 (через ствол мусоропровода)

Нормативи залежать від площі перетину каналу, висоти витяжної труби, від сили вітру та температурного режиму. Наприклад, для вентиляції житлового приміщення достатньою є показник повітрообміну в 25-30 м³ / год, здійснюваним через вентиляційну трубу діаметром близько 150 мм.

Вентиляційні канали системи повинні виводяться на висоту, що перевищує висоту даху, щоб уникнути недостатнього рівня тяги. За будівельним нормативам канал, що знаходиться на відстані 1,5 метра від коника даху, повинен бути вище його на 0,5 метра. При висоті вентканала в 4 метри (розрахунок при t = + 25 ° C) продуктивність витяжної системи складе близько 59 м ³ / год. При нормативі 216 м ³ / год необхідним є монтаж 4-х повітропроводів для ефективної та правильної вентиляції одноповерхового будинку.

Системи вентиляції.

Існують кілька варіантів облаштування вентиляційних систем в малоповерховому будинку з газобетону.

При створенні пасивної системи газообміну за допомогою вентиляції, повітряні потоки циркулюють природним шляхом через вентиляційні канали, виведені назовні.
Змішаний тип характеризується установкою спеціальних витяжних вентиляторів в місцях з найвищою вологістю. Установка запускається і відключається автоматично або в ручному режимі.
При монтажі вентиляції приточно-витяжної типу передбачається установка примусової механічної вентиляційної системи з рекуператором - теплообмінником.
Найпростішим варіантом вентиляції, встановленої без порушення цілісності газобетонних стін, є установка спеціальних припливно-витяжних клапанів.

Обмін повітря здійснюється завдяки різниці температур і руху теплого повітря з вулиці вгору, всередину будинку. Така система абсолютно незалежна від електричної енергії та функціонує в автономному режимі.

Установка повітряних клапанів неминуче знижує несучу здатність газобетонних стін і збільшує ризик проникнення вологи і конденсату, будівельники застосовують особливі технології для усунення цих несприятливих наслідків. Ось деякі з них:

  • використання припливної системи вентиляції;
  • утеплення та гідроізоляція повітряних витяжних клапанів зсередини;
  • застосування віконних конструкцій в якості джерела повітрообміну.


Примусова механічна вентиляція застосовується у великих приміщеннях для підвищення потужності. Цей метод дозволяє використовувати рекуперацію, Калориферні нагрів вхідного повітря, а також інтегрувати його в систему «Розумний Дім».

Завдяки застосуванню електричних вентиляторів можна конструювати складну і досить протяжний систему різноманітних, різноспрямованих вентиляційних каналів, оскільки втрати тиску, в даному випадку, легко компенсуються.

Завдяки багатоступінчастої регулюванню швидкості, температури і напряму повітряного потоку в таких системах, вдається досягти оптимального повітрообміну в різних ділянках і приміщеннях будинку.

 
Автор: Дмитро Ратієв
Дата публікації: 17.07.2021
Інші статті по темі
Вентиляция в доме из бруса

Вирішили побудувати або купити будинок з бруса? Розповімо вам зрозумілими словами про вентиляцію в ньому. Природна і примусова вентиляція будинків, на чому зупинитися? Подробиці в нашій статті.

Читати далi
ПВУ

Припливно-витяжна установка, з чого складається і для чого використовується в Україні? Де купити ПВУ і скільки коштує установка? Хто виконує підбір і розрахунок обладнання?

Читати далi
Пластинчатый рекуператор

Призначення пластинчастих рекуператорів, види і характеристики для вентиляції приміщень. Переваги пластинчастих рекуператорів для економії ресурсів.

Читати далi
Автоматизация вентиляционных установок

Навіщо потрібна автоматизація вентиляційних установок та вентиляційного обладнання? Де купити і хто встановлює в Україні? Призначення і доцільність встановлення щитів автоматики.

Читати далi
Роторный рекуператор

Призначення роторних рекуператорів, види та характеристики для вентиляції приміщень. Переваги роторних рекуператорів для економії ресурсів.

Читати далi
Промышленные вентиляторы: купить с установкой

Як правило, промислові вентилятори використовуються не автономно, а в складі великих і розгалужених систем вентиляції, технічно складних і потужних.

Читати далi
Вентиляция газовой котельной

Вентиляція газової в котельні кімнаті. Проектування і пристрій.

Читати далi
Сервисное обслуживание и ремонт приточно-вытяжных установок

Ціна на обслуговування приточно-витяжних установок в Україні. Які роботи проводяться при обслуговуванні? Як часто ламається обладнання і хто його повинен лагодити?

Читати далi